Jak ważny jest wzrok i jego odpowiednia jakość, nikogo nie trzeba przekonywać, ale cały czas jeszcze nie wszyscy badamy go regularnie każdego roku, jak to powinno optymalnie wyglądać.

Do jakiego specjalisty się udać? Świadomość na szczęście rośnie, ale nie zawsze jeszcze wybieramy odpowiedniego specjalistę, kiedy chcemy poszukać porady. Chodzi tu oczywiście o zaufanie do lekarza, ale także o wybór jednej z trzech wyraźnie różniących się między sobą specjalności: okulista, optyk i optometrysta. Okulista Okulista to lekarz specjalizujący się w okulistyce, czyli w badaniu i leczeniu narządu wzroku. Jest w stanie przeprowadzić wszystkie potrzebne badania wzroku, diagnozować choroby oczu i przeprowadzać zabiegi bezpośrednio na oczach. Jest on władny do wypisywania wszelkiego rodzaju recept, w tym recept okularowych i na soczewki kontaktowe.

Do jego kompetencji należy również leczenie chorób narządu wzroku będących pochodnymi innych schorzeń, na przykład choroby jaką jest cukrzyca stwardnienia rozsianego, a także zwykłego artretyzmu. Część okulistów specjalizuje się w zabiegach chirurgii plastycznej i może sobie radzić chociażby ze zmarszczkami wokół oczu lub z eliminowaniem problemu opadającej powieki. Każdy okulista ukończył 6 lat studiów medycznych i posiada roczną praktykę zawodową. Optometrysta Optometrysta to fizyk po 5 latach studiów magisterskich na wydziale fizyki i 2 latach studiów podyplomowych. Optometrysta jest w stanie robić niemalże to samo, co lekarz okulista, ale nie jest lekarzem, wiec nie przysługują mu przywileje typowe dla lekarza. Optyk Zadaniem optyka jest tylko i wyłącznie dobieranie dla pacjenta odpowiednich szkieł okularów lub soczewek kontaktowych. Nie posiada on żadnych kompetencji czysto medycznych.