Znaczenia wzroku w naszym życiu nie sposób przecenić. Korzystamy z niego każdego dnia, niemal non stop , kiedy tylko nie śpimy. W ogóle się nad tym nie zastanawiamy, chociaż odnotowuje się pozytywny fakt polegający na tym, że coraz częściej jesteśmy świadomi poważnych zagrożeń dla naszych oczu i częściej je badany u specjalistów.

Optometrysta Pozostaje jednak problem tego, jak często i gdzie badać oczy. Większość osób wie, że powinno się to robić raz do roku, ale który specjalista będzie do tego odpowiedni? Najłatwiej dostępnym specjalistą jest optyk, czyli osoba, która ukończyła technikum lub studia inżynierskie, niekoniecznie z tytułem magistra. Może on dobierać okulary i soczewki, konserwować i naprawiać ten sprzęt, ale jest to tylko technik. Prawdziwym specjalistą od naszych oczu jest optometrysta. Ma on za sobą 5+2 lat studiów, w tym tytuł magistra zdobyty na wydziale fizyki. Jego podstawowym zadaniem jest precyzyjne badanie wzroku przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu medycznego i wydawanie kompetentnych opinii na temat jego stanu.

Może też wypisać recepty okularowe lub recepty na soczewki kontaktowe. Osoby tej specjalizacji często pojawiają się obecnie w salonach optycznych. Najszersze kompetencje i najbogatszą wiedzę posiadają oczywiście lekarze okuliści, czyli najzwyklejsi w świecie lekarze specjalizujący się właśnie w okulistyce, czyli we wszystkim, co dotyczy oczu. Lekarz okulista powinien być w stanie wykonać dla nas wszystkie możliwe badania oczu oraz zdiagnozować każdą chorobę czy przypadłość, która mogła nas dotknąć. Jest to jedyny z trójki specjalistów, który może wykonywać zabiegi bezpośrednio na oczach oraz wypisywać recepty na środki farmakologiczne dowolnego rodzaju.