Według badań, aż 80 procent tego, co pamiętamy przyswoiliśmy za pośrednictwem oczu, można zatem przyjąć, że narząd wzroku to jeden z ważniejszych narzędzi percepcyjnych. Dlatego tak ważną kwestią, jest odpowiednia pielęgnacja.

Jak dbać o wzrok? Niestety, większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, stąd tak ogromny wskaźnik zachorowań oczu. Jest on również zależny od współczesnego trybu pracy np. przed komputerem, uwarunkowań genetycznych, wieku a nawet diety. Co zatem robić, by widzieć dłużej, więcej i wyraźnie?

1. Ustawienie monitora. To działanie jest szczególnie ważne dla tych, którzy pracują przed komputerem. Istotne jest, by usytuować monitor w cieniu. Jeśli jest to fizycznie niemożliwe, nad ekranem można zrobić daszek, np. z kawałka czarnej tektury.

2. Odpowiednie oświetlenie. Warto zadbać o to, by światło panujące w najczęściej uczęszczanym pomieszczeniu było rozproszone, a nie punktowe. Najkorzystniejsze dla wzroku jest światło naturalne lub źródła światła sztucznego najbardziej zbliżone do naturalnego. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie światła mieszanego.

3. Zmęczenie. Piekące powieki, zaczerwienienie to typowe objawy zmęczenia, by je wyeliminować warto wykonywać okłady z ziół.

4. Regularne badania. Nawet osoby, które nie borykają się z wadą wzroku i nie znajdują się w grupie ryzyka ich wystąpienia powinny co 24 miesiące badać wzrok, ponieważ tylko wczesna diagnoza pozwoli na całkowite skorygowanie wad wzroku.